Девятый Республиканский творческий конкурс «Наурыз — көктем мейрамы» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана

 

 

 

Сабақ тақырыбы: Өсімдіктер әлемі

IV международный творческий конкурс «Весна идёт — весне дорогу!» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана, стран ближнего и дальнего зарубежья

 

 

Cабырова Акбота Уалиевна учитель биологии Бостандыкской средней школы, Акжарский район Северо-Казахстанская область

Cабырова А.У.

6 сынып.

Сабақтың мақсаты:

  •  оқушылардың алған білімдерін бекіту;
  •  оқушылардыңсабаққа қызуғышылығын арттыру. Есте сақтау қабілетін, сөйлеу мәнерін дамыту;
  •  танымдылық қабілетін тексере отырып, табиғатты сүюге, өсімдіктерді қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта,сызбанұсқалар, суреттер, аппликация т.б.

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, саралап деңгейлеу.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастру кезеңі:

а) оқушыларды түгелдеу

ә) оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстру;

б) оқушыларды топтарға бөліп отырғызып, негізгі жұмысқа жұмылдыру.

2. Сабақтың жоспары: ауызша сұрақтарға жауап беру:

Ағзалық әлемде неше дүние білісіңдер? Биология нені зерттейді? Өсімдік жасушасының құрылысы? Өсімдік ұлпалары нешеге бөлінеді? Өсімдік мүшелерін атаңдар?

3. Бекіту

А) Интерактивті тақтада жұмыс жасау.

1 топ
1. Тамырдың қызметі.
2. Тамырдың жүйесі.
3. Тамырдың бөлімдері.

2 топ
1. Сабақтың қызметі.
2. Сабақтың ішкі құрылысы
3. Сабақтың түрлері.

3 топ
1. Жапырақтың қызметі.
2. Жапырақтың орналасу түрлері.
3. Жапырақтың жүйкелену түрлері.

Ә) Аппликациямен жұмыс жасау: «Кім жылдам?»

  1. Үш топтан бір бір оқушыдан шығып гүлдің негізгі бөліктерін құрастырады және атайды.
  2. Дұрысгүл мен бұрысгүлдің аппликациясын жасау
  3. Жай гүлсерікті , қос гүлсерікті жасап, атау.

Б) Формула жазу (үш топтан оқушылар, тақтаға итмұрын, картоп, асбұршақ) таңбаларды даустап айтып беру.

В) «Ойлап табу». Үш ағашдың суреті , үш гүлдің суреті, маркер арқылы қөрсетіңдер Кос жынысты, дара жынысты, бір үйлі, екі үйлі.

Г) «Танымдық ойын»

1. Аналық бөлігі?

2. Тозаңдану дегеніміз не?

3. Фотосинтез процесі?

4. Өсімдіктер қорға жинайды?

5. Жасушаны алғаш рет корген кім?

6. Ағаштың сырылған жерінде дымқыл байқалады. Қандай қабат зақымдалған?

7. Жылдық шеңбер туралы не білісіңдер?

8. Қандай органикалық тыңайтқыштарды білесіңдер?

9. Өркен дегеніміз не?

10. Түрін өзгерткен тамырлардың түрлерін атаңдар.

11. Өсу бүршігі мен гүл бүршігінің айырмашылықтарын атаңдар.

12. Сабақтың түрлерін атаңдар

Ғ) «Сөйлем құрастру». Берілген сөздерден сөйлем құрастыру

1 топ. Ағаштарды, орман, гүлдерді, шөптерді, ретсіз, ішінде, алау,жұлуға, таптауға, шабуға, жағуға, болмайды.

2 топ. Табиғаттың, адамзаттың, алып,әкеледі,жойылуы, да, жойылуына.

3 топ. Табиғи,сақтап,байлығымызды, табиғат, тұтынуды, азайту, керек,қорғап,калу,байлығын.

4. Қорытындылау.

5. Бағалау.

6. Үйге тапсырма.

Категория: