Девятый Республиканский творческий конкурс «Наурыз — көктем мейрамы» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана

 

 

 

Тақырыбы: «Ойыншықтар мұражайы»

IV международный творческий конкурс «Весна идёт — весне дорогу!» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана, стран ближнего и дальнего зарубежья

 

 

Камалиева Торгын Муратовна, преподаватель казахского языка, вторая квалификационная категория высшего уровня, КГКП «Специальный детский сад № 13 „Алтынай“» город Экибастуз, Павлодарская область

Камалиева Торгын Муратовна

Білім беру саласы: «Қатынас».

Бөлімі: Мемлекеттік тіл

Мақсаты: Балаларға ойыншық түрлері туралы түсінік беру.

Білімдік мақсаты: Балаларға ойыншықтарды атай отырып, жаңа сөздермен таныстыру. Сөздік қорларын молайту. Тіл үйренуге қызығушылықтарын арттыру.

Дамыту мақсаты: Жаңа сөздерді, қазақ тілінің төл дыбыстарын дұрыс айтуға үйрету. Ойлау, есту, сөйлеу, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру.

Тәрбиешілік мақсаты: Ойыншықтарын күтіп таза ұстауға тәрбиелеу. Балаларды бір-бірлеріне деген достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.

Сөздік жұмысы: қоян — заяц, аю — медведь, доп — мяч, маймыл — обезьяна, текше — кубик, қуыршақ — кукла.

Көрнекі құралдар: ойыншықтар, муляждар, плакат, ноутбук.

Әдіс-тәсілдері: таныстыру, саяхат, сұрақ-жауап, ойын.

Оқу іс-әрекеті

Мұғалімнің әрекеті

Балалардың әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

 

 

3 мин

 

 

Балалармен амандасу.

- Ребята, кто знает что такое музей? Вы были когда-нибудь в музее?   

- А что вы там видели?

Музей на казахском языке звучит так- мұражай. Давайте, повторим. А в музее находятся и хранятся интересные и редкие предметы, вещи.

Балалар амандасады.

 

- Да, были.

- Разные экспонаты.

 

– Мұражай - деп қайталайды.

Ұйымдастырушы-лық ізденістік

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

4 мин

 

1. К нам сегодня на занятие пришла кукла, она обладает волшебной способностью, знает все что происходит у нас в группе. Она приглашает нас в музей на выставку игрушек. Давайте, посмотрим, но сначало задам вопросы, а вы ответьте.

- Можно бегать по музею?

- А громко разговаривать?

- Трогать предметы руками?

Значит мы тоже должны соблюдать правила как и все. Учитель и дети подходят к игрушкам и смотрят музей. Дети, назовите, пожалуйста те игрушки которые вы знаете.  

2. Дыбыстық жаттығу. Кәне, жаңа сөздерді қайталап тілімізді жаттықтырайық.

– ян-ян-  қо-ян-қо-ян

- ю -ю  -а-ю-а-ю

шақ-шақ-  қуыр-шақ- қуыр-шақ

мыл-мыл-  май-мыл-май-мыл

3. А теперь, дети я предлагаю вам пройти в другой зал. Отырайық. Наша гостья қуыршақ предлагает дидактическую игру «Собери картинки» . Вам нужно будет собрат картинки и назвать какой рисунок у вас получилось.   

4. Сергіту сәті. Балалар, енді бойымызды жазып сергітіп алайық. Давайте, проведем физминутку. Повторяем все движения.

5.  А теперь я вам прелагаю поиграть ще одну игру, которой называется «Волшебный мешочек». Вот у меня мешочек она волшебная не простая. А что там внутри? Подходит ребонок и с закрытыми глазами достает из мешочка любую игрушку и называет его. 

6. Наша гостья қуыршақ предлагает игру Монтессори. Найти среди фасолей на ощупь игрушку. 

7. Балалар, для того чтобы запомнить сегодня новые слова давайте закрепим таким способом. Эта игра называется «Айна» «Зеркало». Предлагаю взять в руки зеркало и повторить вместе со мной слова: - қо-ян, қо-ян (кто такой қоян?), а-ю, -а-ю, -доп-доп-теп-теп, -қуыр-шақ-қуыр-шақ,

 -ма-ши-на-ма-ши-на.

Қоян, машина, доп, аю- деп өздері білетін ойыншықтарды атайды.

 

 

 

- нет

- нельзя

- тоже нельзя

 

Білетін ойыншықтарын атайды.

 

Балалар буындар мен сөздерді қайталайды.

 

Суреттерді құрастырып шыққан ойыншықты атайды.

 

Ноутбукке қарап барлық қимылдарды қайталап жасайды.

 

 

Фасоль арасынан ойыншықты алып шығып, атап береді.

 

 

Айнаға қарап сөздерді өқайталап айтады, тілдерін жаттықтырады.

Рефлексиялық-түзетушілік

Кукла возвращается в музей. Давайте, все попращаемся, потому что она должна показывать эти игрушки другим детям. Скажем все вместе Сау болыңыз, қуыршақ! Рахмет!

Балалар, давайте вспомним сегодня где мы были? Что мы там видели? Біз не көрдік? (графикалық суретпен қорытындылау)

Жақсы, тамаша!

Сабағымыз аяқталды. Қонақтармен қоштасайық. Сау болыңыздар!

– Сау болыңыз, қуыршақ! Рахмет!

 

 

 

- Сау болыңыздар!

Күтетін нәтиже:

білу керек: жаңа үйренген қоян, аю, қуыршақ, маймыл, доп сөздерін дұрыс айтып, естерінде сақтай білу;
хабары болу керек: сөздерді дұрыс айту, сұрақты түсініп, жауап бере білу дағдыларын жетілдіру;
істей білу керек: Ойыншықтарын күтіп таза ұстауға тәрбиелеу. Балаларды бір-бірлеріне деген достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.