9 Республиканский творческий конкурс «Моя Родина — Казахстан» для детей, педагогов и воспитателей Республики Казахстан

 

Сабақтың тақырыбы: Ол не істейді?

Международный творческий конкурс «Новогоднее настроение — 2025» для детей, педагогов и воспитателей Казахстана, стран ближнего и дальнего зарубежья

 

 

Ибраева Мархабат Даировна учитель казахского языка и литературы СШ№ 16 отдела образования акимата г. Костаная

АААА

Сабақ: Қазақ тілі

Сынып: 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Ол не істейді?

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Келер шақ туралы түсіндіру. Тақырып бойынша тапсырмалар орындап, ауыз екі сөйлеуге баулу.

Дамытушылық: Сөйлемдерді өрбітіп, дамытып жазу арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Уақытты дұрыс пайдалана білуге үйрету.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: көрнекілік, ізденушілік, сұрақ — жауап, әңгімелеу

Көрнекіліктер: суреттер, тірек кестелер, слайдтар

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлеметсіздер ме оқушылар!

— Бүгін нешесі?

— Аптаның қай күні?

— Қазақ тілі нешінші сабақ?

— Үйге не берілді?

Сәлеметсіз бе!

 

— Бүгін бесі

— сәрсенбі

— үшінші сабақ

Үй тапсырмасы

Балалар үй тапсырмасын жаттап келдіңдер ме?

 

 Иә жаттап келдік

Жаңа сабақ

Грамматикалық минимум

Келер шақ етістікке  -а, -е,  -й.  жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.

Мысалы: жейді

Сөйлейді, ұйықтайды, ішеді, барады

 Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

Жаңа сөздер

Ішу — пить

Жеу — кушать

Емдеу — лечить

Оқушылар хормен қайталайды

Сурет бойынша жұмыс

Сурет бойынша жұмыс

 

Оқушылар дәптерлеріне жазбаша орындайды.

 

 

Сергіту сәті

 

 

Алға қарай бір адым,

Артқа қарай бір адым

Бiр орнымда қозғалып,

Кезек басып тұрамын.

Жоғары, төмен қарайық.

Орнымызды табайық.

 

 

 

Оқушылар мұғаліммен бірге қайталайды

Тапсырмалар орындау

1-тапсырма

Диалогты досыңмен оқы.

  • Боря, адамның дене мүшелерін аташы?
  • Бас, көз, ауыз, құлақ, қол, аяқ.
  • Адамда неше қол, неше аяқ бар?
  • Адамда екі қол екі аяқ бар.
  • Дұрыс Боря. Адам қай қолмен жазады?
  • Адам оң қолымен жазады.
  • Ия, дұрыс. Бірақ мен сол қолыммен жазамын.

 

2-тапсырма. Сызба бойынша сөйле.

Әркім бір сөйлемнен құрап отырыңдар.

Жейді, сатып алады, көреді, ойлайды, сөйлейді,жұмыс істейді, ішеді, ұйықтайды, жұмыс істейді, отырады.

3-тапсырма. Сұраққа жауап бер.

Дәрігер не істейді?

Сатушы не істейді?

Құрылысшы не істейді?

Әнші не істейді?

Суретші не істейді?

 

Оқушылар бұл тапсырма ауызша орындайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар аталған жазба жұмысын дәптерлеріне орындайды.

 

 

 

 

Үй тапсырмасын беру

Келер шақтың жұрнақтарын жаттау

4-тапсырма 167 бет.  Жаттау.

Оқушылар үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазады.

 

Бағалау

Оқушыларды мүмкіндіктерінше бағалау

Баға алған оқушылар күнделіктерін әкеледі.

 

Категория: