Сабақтың тақырыбы: Тіл ұлттың игілігі
Испаева Айна Еркебаевна, Қызметі: қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Педагогикалық өтілі: 17 жыл Жұмыс орны: № 1 Новоишим орта мектебі |
Сабақтың мақсаты:
- «Тіл ұлттың игілігі» мәтінін түсініп оқып, жалғастыру.
- Оқушылардың ойлау, толықтыра білу, дәлелді пікір айта білу дағдыларын жетілдіру.
- Оқушылардың санасына ана тілінің қадір-қасиетін сіңіру, туған тілді құрметтеуге баулу.
Көрнекілік: сөзжұмбақ
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс.
Сабақтың түрі. Сайыс.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезені:
ІІ. Үй жұмысын тексеру
1. Берілген фразеологизмдермен сөйлем құрастыру.
2. 6 бет. «Тіл ұлттың игілігі» түсініп оқу.
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгеруге дайындалу. Талдап-ойлау ойыны.
Тіл — … бұл не? біздің жерімізде неше тіл бар?
Қоңырау тілі. Құс тілі, жалын тілі, жануар тілі, адам тілі, халық тілі, би тілі. Қазақ, орыс, француз, неміс, жапон, ағылшын, тілдері бар….
Ал сен қай тілдерді білесің?
Біздің жерімізде қанша тілдер бар?
Көп тіл білетін адамдарды қалай атайды? Тілді пайдаланып оқимыз, жазамыз, тындаймыз, сөйлесеміз. Ал енді өзімізді таныстырып өтейік.
Менің атым — ….. .
ІҮ. Топпен жұмыс
1. 6 бет. «Тіл ұлттың игілігі» мәтінімен жұмыс.
І топ. | ІІ топ. |
1. Мәтін бойынша төмендегі үлгіге жалғастырыңдар. | 1. Мәтінді ұқсас сұрақ құрастырыңдар. |
— Жер бетіндегі адамдар қанша тілде сөйлейді?
— Этнолингвистер тілдердің қолдануына байланысты қандай пікір айтады?
ІҮ. Шығармашылық жұмыс
1. 1.2.6.-тапсырма. 8 бет. Иоганн Гетенің сөздерін қазақ тіліне аударып жазыңдар. Домұхамбетовтің тіл туралы танысып, тілдерді пікірлеріңді жазыңдар. |
1. 127.-тапсырма. 8 бет Халел айтылған пікірімен үйрену туралы өз |
2.125–тапсырма 7 бет. Сөзжұмбақты кім тез 1. 9. тапс. 10 бет. шешеді? Сөзжұмбақта берілген сөздермен аяқтап жазыңдар. сөйлем құрастыра отырып «Қазақ тілі сабағында» сөзіңмен түсіндіріп деген әңгіме құрастырып жазыңдар.. |
2. 1.2.3.-тапс. 7 бет. Мақал–мәтелдерді Бір мақалды өз бер. |
Ү. Қорытындылау:
Эссе жазу. «Тілінен айырылған халық, сөзсіз, ұлттық қасиетінен айырылады».
Үй жұмысы: 1.10. тапсырма. 10–11 бет.
- 8189 просмотров