Тарихи қайраткерлер
Солтүстік Қазақстан облысы Айыртау ауданы Каменный Брод ауылы КММ «Каменноброд орта мектебі» қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Навирахын Заманбек екінші квалификациялық жоғары-деңгейдегі санатта |
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Мәтінді түсіне оқи отырып, мазмұнын өз сөздерімен байланыстыра айтуға, сөйлеу жолымен жеткізе білуге бейімдеу.
- Дамытушылық: Мәнерлеп оқу жолдарын, сөздік қорларын молайту, деңгейлік тапсырмалар орындау жолымен сауаттылығын арттыру;
- Тәрбиелік: Өз елін сүюге, астарлы сөздің мағынасын түсінуге, ұлы адамдарды құрметтеуге, туған тілді ардақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты (тақырыпты) меңгеру, өткен сабақпен байланыстыру.
Сабақтың түрі: сұрақ-жауап, ойландыру, түсіндіру, жаздыру, сөйлестіру.
Сабақтың көрнекілігі: Тарихи қайраткерлердің портреттері.
Сабақтың барысы: ұйымдастыру, жаңа сабақты түсіндіру, бекіту, оны бағалау, үйге тапсырма беру.
1. Мәтінмен жұмыс
а) мәтінді мәнерлеп оқу және аудару оқу;
в) мәтін бойынша бірнеше сұрақтар құрастыру;
с) берілген мәтіннен антоним сөздерді теріп жазу.
2. Сөздік жұмыс
3. Тірек сызбаға сүйене отырып, тарихи қайраткерлер туралы әңгімелеу
Хан |
қолбасшылық |
Сұлтан ----- Шыңғысханнан тараған ер адамдар
Би ----- тайпаларды басқарған беделді адамдар
Батыр ----- шайқастарда танылған беделді адамдар
Хан | Президент |
5. Сұрақ-жауап
- Сөйлем дегеніміз не?
- Сөйлем айтылу мақсатына қарай неше түрге бөлінеді?
- Сөйлемнің құрамына қарай неше түрлнрі бар?
- Сөйлем мүшелері неше топқа бөлінеді?
- Тұрлаулы мүшелер неше топқа бөлінеді?
- Тұрлаусыз мүшелер қалай аталады?
6. Берілген кестеден сөйлемнің түрлерін анықтаңыз
№ |
Мысалдар |
Хабарлы сөйлем |
Сұраулы сөйлем |
Лепті сөйлем |
Бұйрықты сөйлем |
А | Ә | Б | В | ||
1 |
Жиналыс басталды ма |
|
+ |
|
|
2 |
Аспан шайдай ашық |
|
|
|
|
3 |
Бұл – Байжанның талай келген үйі |
|
|
|
|
4 |
Сізде де арман бар ма екен |
|
|
|
|
5 |
Қане, жігіттер аттарыңды қамдаңдар |
|
|
|
|
6 |
Сонша малға жерді қайдан тапқансың |
|
|
|
|
7 |
Жоғал, көзіме көрінбей |
|
|
|
|
8 |
Баяндамашыға сұрақ бар ма |
|
|
|
|
9 |
Түн жым-жырт |
|
|
|
|
10 |
Халық ұстазынан айрылса, не таппақ |
|
|
|
|
11 |
Ойбай-ау, кеше мен осылай деп пе едім |
|
|
|
|
12 |
Өзіңіз қандай ақыл бересіз |
|
|
|
|
13 |
Тыңда, дала, Жамбылды |
|
|
|
|
14 |
Мүмкін, маған Бәтес қосылар |
|
|
|
|
15 |
Сен осы ауылдың баласы шығарсың |
|
|
|
|
16 |
Күн жылы |
|
|
|
|
17 |
Қандай тамаша көл |
|
|
|
|
7. Берілген мәтіннен жай сөйлемдерді теріп жазып, тұрлаулы мүшелердің астын сызу
Қазақ халқында ең жоғары билеуші хан болды. Ханның жанындағы кеңесшілері ірі сұлтандар мен тайпа көсемдерінен құралды. Ханнан кейінгі билік сұлтандарда болды. Шыңғысханнан тарайтын ер адамдар сұлтандар деп аталды
8. Тіл өнері туралы берілген 10 мақалды тап, мәнерлеп оқы, мазмұнын айтыңдар
өнер |
еді |
қы |
ді |
қан |
ле |
ал |
қан |
тіл |
меген |
қа |
ген |
ды |
бы |
тап |
көзге |
ман |
үнде |
зыл |
ның |
қол |
ның |
ғы |
жең |
сөз |
қара |
жа |
жоқ |
ті |
айт |
ға |
қан |
жан |
сақа |
сыз |
айы |
жоқ |
қара |
ген |
ма, |
ға |
атаң |
сөз |
саң |
орын |
мақа |
ды |
лына |
кір |
айт |
ор |
әзіл |
көңіл |
айт |
кен |
сөз |
ға |
да |
кіл |
лына |
сөз |
зім |
тіл |
әділ |
ті |
айт |
жы |
жоқ |
дің |
дің |
сөй |
әділ |
9. Қорытынды сабақ: сұрақ-жауап
10. Үйге тапсырма:
11. Бағалау
- 10592 просмотра