Абай Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба»
Жумажанова Куралай Мараткызы, қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі, І санатты, еңбек өтілі 12 жыл, Қарағанды облысы, Балқаш қаласы, лингвистикалық бағыттағы жалпы білім беретін № 16 орта мектеп |
Күні: Сыныбы: 5 Пәні: Қазақ әдебиеті |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбаев «Ғылым таппай мақтанба» |
||
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды Абай шығармашылықтары жайлы іздене отырып, өз бетінше жұмыс атқаруға қалыптастыру, жеке пікір айтуға дағдыландырып, тақырлыққа, шығармашылыққа баулу. |
||
Сабақтың тәрбиелігі: |
Адамгершілікке, жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренуге тәрбиелеу |
||
Сабақтың идеясы: |
Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе... |
||
Сабақтың түрі: |
Саяхат сабақ |
||
Сабақтың әдісі: |
Блум жүйесі, СТО |
||
Барысы: |
Мұғалім әрекеті: |
Оқушы әрекеті: |
Ресурстар: |
Ұйымдастыру кезеңі |
— Оқушылармен амандасу — Оқушылар және олардың оқу құралдарын түгендеу — Сабақтың саяхат сабақ түрінде өтетінін хабарлап, топқа бөлу, атауларын атау. Әр белестің жұлдыздарын жинап, сабақ соңында Алтын көмбеге жету керек |
— Орнынан тұрып амандасады — Кезекші оқушы жауап береді Оқушының дайындығы — Әр топ Абайдың ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек тобы болады |
Сынып бөлмесі
Топ атаулары |
Сергіту сәті |
«Жұмыр қылыш» Ұлытау тобы |
Орындарынан тұрып, қимылдар жасап, билейді. |
Бейнебаян музыкасымен |
Білу «Табалдырық»
|
Үй жұмысын тексеру 1.Әр топқа ізденіс жұмысы
2. «Қыс» өлеңін жатқа айту |
І топ: «Қыс» өлеңі бойынша сурет салу ІІ топ: Қыс бейнесіне коллаж жасау ІІІ топ: Абай туралы мәлімет Әр топтан 1 оқушы жатқа айту |
Постерлер жұлдызшалар |
Қорыту |
Алгоритмдік талдау |
Оқушылар сұраққа жауап беріп, әрі тексереді |
Интербелсенді тапсырма, жұлдызшалар |
Түсіну «Әудемжер» Жаңа сабақта өткен сабақта алған білімдеріне қосымша мәліметтер алу, өлең мазмұнын түсіну
|
1. «Абай»деректі фильмнен үзінді 2. Абай сазгер 3. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқу, мазмұнын түсіну |
Тыңдайды Бейнебаянды тамашалау
Абайдың әнін айту
Әр топтан оқушылар оқу |
Ауызша Интербелсенді тақта
Оқушы
Кітап жұлдызшалар |
Қолдану «Қозыкөш» Алған білімдерін қолданады |
І топ: Сөздікпен жұмыс ІІ топ: Өлең құрылысына талдау ІІІ топ Сатылай кешенді талдау |
Әр топ оқушылары берілген қағазға топпен жазады, |
А4 парақтары Маркерлер жұлдызшалар |
Талдау «Беласар» Әр түрлі тәсілмен білімді тиянақтау |
«Бес жолды өлең» І топ: Ғылым ІІ топ: Ғалым ІІІ топ: Махаббат |
Тақтаға орындайды, қалғаны дәптерге жазады |
Таратпа қағаз, дәптер жұлдызшалар |
|
Мақал — мәтелдер |
І топ: Білім туралы ІІ топ: Жақсылық пен жамандық туралы ІІІ топ: Еріншектік туралы |
Ауызша Мақал мәтелдер кітабы, жұлдызшалар |
|
Сәйкесін тап Өлең бөліктерінің сәйкесін тауып, сызу |
Интербелсенді тақтаға сәйкесін тауып, сызады |
Иньтербелсенді тақта жұлдызшалар |
Жинақтау «Жолайрық» Өлеңнің түйінді ойы |
Ақылдың алты қалпағы «Білім мен тәрбиенің өлшемі» |
Әр түс өзіне сәйкес міндетін орындау керек Жақсыдан үйренейік, жаманнан жиренейік |
Маркер, қағаз Қалпақтар жұлдызшалар |
|
Кітапханадан ғибрат Мектеп кітапханашысының Абайдың 170 жылдығына арналған көрмесімен танысу |
Мектеп кітапханашысымен кездесу
|
Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе... бұрышы |
Бағалау «Алтын көмбе» Сабаққа белсене қатысқан топ ұпайлары |
Саяхатымыз да мәресіне жетті. Алтын көмбеге жеттік. Ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек топтары асыл сөзді іздеп тапты. Өз ойларыңды жазып қалдырыңдар |
Өз ойларын ашық айтады Сабақ туралы да және кімнің қалай қатысқанын да айтады Ұпай сандарын есептейді.
Стикерлерге жазады, мәңгі жасыл шыршаға орналастырады |
Рефлексия
Жұлдызшалар
Стикерлер |
Үйге тапсырма |
Өлеңді жаттап келу Ой толғау І топ: Білімді мыңды жығар ІІ топ: Жақсы адам ай мен күндей ІІІ топ: Абайға хат |
Жазып алады |
Күнделік |
- 15208 просмотров